Pasivni sloj
Takozvani pasivni sloj tanak je sloj oksida koji se stvara na površini nehrđajućeg čelika u kontaktu s kisikom. Zatim atomi kroma u čeliku s atomima kisika stvaraju gust i reakcijski inertan (stoga se koristi naziv „pasivni sloj“) sloj oksida, koji sprječava napredovanje oksidacije, a time i hrđanje čelika. Kakvoća i trajnost pasivnog sloja prije svega ovisi od sastava legure čelika.
Nehrđajući čelici isto kao normalni čelici reagiraju s kisikom i stvaraju oksidni sloj. Kod normalnog čelika kisik reagira s prisutnim atomima željeza i stvara poroznu površinu (hrđu) koja omogućava napredovanje reakcije. Taj proces može dovesti do potpunog "hrđanja" obratka.
Kod nehrđajućeg čelika kisik reagira s atomima kroma na površini pasivnog sloja koji su u čeliku prisutni u relativno visokoj koncentraciji.
Kod ’nehrđajućih’ čelika hrđa nastaje iz dva razloga:
- pasivni sloj se nije mogao formirati, ili
- pasivni sloj je uništen
Nestvaranje pasivnog sloja može se spriječiti samo visokom čistoćom. Obrađene površine obvezno se moraju očistiti od svih ostataka. To se posebno odnosi na ostatke brusnih sredstava. Stoga su brusna sredstva pogodna za obradu nehrđajućeg čelika u pravilu (maseni udio < 0,1 postotka) bez klora, željeza i sumpora.
dodatne teme iz područja
- Oblici rupa na abrazivnim materijalima
- Minimalna brzina lomljenja
- Vulkanska vlakna
- Pokrivni spoj kod proizvodnje brusnih sredstava
- Tvrdoća brusne ploče
- Brzina rezanja
- Vijek trajanja
- Vrste zrna kod brusnih sredstava
- Elektrostatičko premazivanje
- Maksimalna radna brzina
- Aglomerat
- Premazivanje
- Mikrokristalno
- Fleksiranje
- Skladištenje brusnih sredstava
- Organizaciju za sigurnost brusnih proizvoda (oSa)
- Turbo segment
- Spoj trake
- Sigurnost
- Višestruki sloj
- Agresivnost brusnog alata
- Podloga
- Antistatička obrada kod brusnih sredstava